Przyszpilamy przywary przedmiotami, czyli o wernisażu Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2019

12 września 2019 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbyły się wernisaż Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2019 i uroczystość rozdania statuetek w konkursie pt. Szpile.

Przybyło na nie wielu znakomitych gości, przede wszystkim Grzegorz Szczepaniak (dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, organizator Satyrykonu), Elżbieta Pietraszko (prezes Fundacji Kulturalno-Społecznej Satyrykon, współorganizatorka Satyrykonu, kuratorka wystawy) i Stanisław Tym (laureat Szpil w 2018 roku).

 

Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2019 obejmuje oryginalne prace wykonane w latach 2018–2019 w dowolnej technice na jeden z następujących tematów – „Stop” oraz „Żart i satyra”. Grand Prix za pracę Komuniści otrzymał Seyed Ali Miraee. W dziale „Stop” nagrody i wyróżnienia zostały przyznane artystom, tj. Sayad Rafeei (I nagroda), Szymon Szymankiewicz (II nagroda), Nika Jaworowska-Duchlińska (III nagroda), a także Andrei Popov (wyróżnienie) i Jerzy Głuszek (wyróżnienie); w dziale „Żart i satyra” zwyciężyli Michael Mayersky (I nagroda), Sergey Sichenko (II nagroda), Sergey Belozerov (III nagroda) oraz Shahrokh Heidari (wyróżnienie) i Oleg Dergachov (wyróżnienie).

Prace w kategorii „Stop” są manifestem przeciwko bolączkom ludzkości, Polski i świata. Przedstawiają – jak powiedziała Elżbieta Pietraszko, kuratorka wystawy – niepokojące, napawające lękiem zjawiska, z którymi artyści podejmują dialog, próbują odpowiadać na nurtujące ludzi pytania i walczą sobie właściwymi środkami wyrazu. Prace te poruszają aktualne poważne problemy, między innymi uzależnienia (od leków i narkotyków), uchodźstwo, głód, jazda po piciu alkoholu, przepełnienie miast budynkami, hipokryzja, maltretowanie i zabijanie, a także zanieczyszczenie środowiska.

Życiu współczesnego człowieka są poświęcone również prace w kategorii „Żart i satyra”: stanowią trafne komentarze do sytuacji z codzienności. Z dystansem przedstawiają zastaną rzeczywistość i umożliwiają odbiorcom jej analizę. Wszystkie prace zostały zgromadzone w dwóch salach wystawowych.

Warto przypomnieć, że Satyrykon to festiwal, którego tradycja sięga 1977 roku, początkowo jako wydarzenie lokalne, potem – międzynarodowe; konkurs cieszący się powodzeniem wśród malarzy, rysowników, grafików, plakacistów i rzeźbiarzy.

Tego wieczoru ogłoszono również laureatów Szpil. To konkurs, w którym specjalna kapituła – w której skład obecnie wchodzą m.in. Artur Andrus, Magda Czapińska i Henryk Sawka – przyznaje nagrody artystom prowadzącym wyjątkowe działania pozaplastyczne. W tym roku otrzymali je Andrzej Poniedzielski („za twórczy pesymizm”) i Piotr Bukartyk („za trzymanie ręki na pulsie wydarzeń i komentowanie ich piosenkami radiowymi”). Statuetkę, zaprojektowaną przez Leszka Michalskiego, odebrał Piotr Bukartyk. Andrzej Poniedzielski przebywał akurat wtedy na Dolnym Śląsku. W specjalnym liście, przeczytanym przez drugiego laureata, stwierdził, iż traktuje tę nagrodę jako „wyraz uznania, ale i zobowiązania (…) do stosowania Szpili owej zgodnie z przeznaczeniem względem wiecznie nabrzmiewającego balonu głupoty (…)”. Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, potwierdził, że Szpila Satyrykonu zobowiązuje do tego, by „kłuć nasze przywary (…) by nasza rzeczywistość stawała się lepsza”.

To jest puenta tego wydarzenia: nasze życie będzie lepsze, jeśli ludzie będą się starali być lepsi wobec siebie nawzajem. Niech sztuka – czy to rysunek, czy fotografia, czy wiersz – służy prawdzie i dobru. Niech przyszpila to, co niewłaściwe, i wskazuje wzorce. Niech będzie wolna jak ptak i swobodnie interpretuje zjawiska tego świata (nawiązanie do plakatu promującego Międzynarodową Wystawę Satyrykon – Legnica 2019, zaprojektowanego przez Eugeniusza Skorwidera, przedstawiającego czapkę Stańczyka ze szpilkami).

Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2019, czynna od 13 września do 11 listopada 2019 roku, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Informacje praktyczne

Adres:
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11, Warszawa

Dni i godziny otwarcia:
wtorek–niedziela, godz. 10.00–18.00. We wtorki wstęp wolny

Bilety:
bilet normalny – 9 zł;
bilet ulgowy – 5 zł;
bilet  za wstęp grupowy – 6 zł od osoby (przysługuje grupom zorganizowanym liczącym co najmniej 10 osób);
bilet rodzinny – 20 zł (przysługuje rodzinom składającym się z co najwyżej 2 osób dorosłych oraz nie więcej niż 3 dzieci do lat 18);
bilet wstępu dla posiadaczy „Karty Warszawiaka” – 8 zł;
bilet wstępu dla posiadaczy „Karty Młodego Warszawiaka” – 4 zł;
bilet wstępu dla posiadaczy „Karty Dużej Rodziny” – 4 zł;
bilet wstępu dla Honorowych Dawców Krwi – 5 zł (bilet ulgowy)

Więcej informacji:
http://muzeumkarykatury.pl/joomla/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s