Wyczesana wystawa w Muzeum Teatralnym… „Antoine. Oddany pięknu”

 

Intro

Ach, ten Antoni… czasu nie trwoni… bo wie, że czas to pieniądz… niejedna pani łzę za nim uroni… a Antoni, ach, ten Antoni… ma głowę nie od parady… z Sieradza do Paryża… do świata mody… dalej do krainy woni… znowu to do świata ciała pielęgnacji goni… ma głowę do sztuki czesania… głów koronowanych i światowej sławy, znanych i nieznanych, po włosku, francusku, angielsku chwalących… Złota rączka – można by o nim rzec. Rzecz polega jednak na tym, że Antoine – jak się o nim mówi w Paryżu – ma wolną rękę i jak z rękawa sypie… fryzurami! Jednym aż włos się jeży na głowie – jak on tak może strzyc kobietę na chłopczycę…? Drudzy zacierają ręce. Mistrz zaprasza do siebie gości, ale i sam zaszczyca ich włości. Robota pali mu się w rękach. Wiedzy nie zawłaszcza tylko dla siebie – uczniom hojnie wręcza bilety do sławy. Widzi w swym dziele trwałe wartości i piękno. Wciąż do pomocy potrzebuje rąk. Otwiera więc coraz to nowe salony…

Antoni… ach, ten Antoni… idzie na rękę swoim klientom drogim… ma serce na dłoni… prowadzi ich do świata szyku. Nikt nie bierze go pod włos – każdy liczy się z jego zdaniem. Nikomu włos z głowy nie spadnie… Sztukę fryzur układania ma w małym palcu. W (papi)lot rozumie ludzkie zamysły. On nie plecie andronów, lecz warkocze. Zawłaszcza ludzkie serca. Niejednemu pewnie było łyso, że nie zajrzał do Antoine’a. Widać jak na dłoni, że Antoni… ach, ten Antoni… nie dzieli włosa na czworo, nie targa, nie plącze, nie czochra, nie rozdwaja końcówek relacji, nie koloryzuje swych długowłosych opowieści, nie podcina skrzydeł, lecz ludzkich więzi realizuje sploty… sam nie rwie włosów z głowy… ale prawdę rozprowadza, odżywia uśmiechem, łączy gusta różnorakie. Antoni, ach, ten Antoni… Mistrz grzebienia i nożyczek. Artysta. Mentor. Esteta człowieczeństwa. Antoni… do zobaczenia!

 

Garść faktów o wystawie

Wystawa czasowa pt. „Antoine. Oddany pięknu” w Muzeum Teatralnym w Warszawie jest uczczeniem 50. rocznicy wystawy w Teatrze Wielkim poświęconej działalności Antoniego Cierplikowskiego (ur. 1884, zm. 1976) w zakresie przygotowywania kostiumów i peruk do spektakli teatralnych i 110. rocznicy stworzenia przez Antoine’a słynnej fryzury aktorki teatralnej Ève Lavallière (właściwie: Marie Eugenie Pascaline Fenoglio). Eksponaty pochodzą z Centrum Włókiennictwa w Łodzi, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Muzeum Teatralnego w Warszawie (podarowane przez Antoniego Cierplikowskiego) i ze zbiorów prywatnych (Marty Orzeszyny, Adama Krupińskiego i Alaina Bernarda). Można wśród nich znaleźć archiwalia (zdjęcia – również z dedykacjami od Antoine’a, listy, pocztówki, plakaty, projekty, zaproszenia, ulotki, artykuły z gazet, wizytówki, paszport, sztambuch – m.in. ze wpisem matki Zbigniewa Zapasiewicza, księga pamiątkowa), realia (kosmetyki, wody toaletowe i perfumy, ubrania Antoine’a) oraz dzieła sztuki (np. portret Antoine’a w kostiumie księcia, namalowany w 1922 r. przez Bolesława Czedekowskiego, podarowany w latach 60. XX wieku przez Antoine’a Muzeum Teatralnemu w Warszawie; portret Antoine’a z psem, autorstwa Fritza Gustava Shorra). Kuratorką wystawy jest Katarzyna Wodarska-Ogidel. Wernisaż wystawy odbył się 19 września. Towarzyszyły mu rozmowa z twórcami ekspozycji, promocja książki Marty Orzeszyny pt. Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa i koncert tria jazzowego Marcina Jagiełły, Włodzimierza Kozłowskiego i Tomasza Świtalskiego.

Wystawa czasowa pt. „Antoine. Oddany pięknu”, Muzeum Teatralne w Warszawie, czynna do 30 listopada 2019 roku.

Informacje praktyczne

Adres:
Muzeum Teatralne, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie (wejście główne, foyer dolne), pl. Teatralny 1, Warszawa

Godziny otwarcia:
wystawa dostępna godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw, dla wszystkich gości – we czwartki i w soboty w godz. 11.00–16.00.

Więcej informacji:
https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/muzeum-teatralne/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s