W okamgnieniu w zachwyceniu… o fotografii Mary McCartney na wystawie „Monochrome/Colour”

„Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości” – rzekł kiedyś Henri Cartier-Bresson, jeden z najznamienitszych francuskich fotografów XX wieku. Wstrzymać oddech i skupić wszystkie siły na chwytaniu chwili, która przemija. A każdy moment jest inny – nie ma dwóch takich samych fragmentów czasu. Wszystkie chwile są niepowtarzalne, choć mogą być do siebie podobne. Wiele z nich zapiera dech w piersi i jest wartych uwiecznienia. Jednak tylko dobry fotograf wie, kiedy wcisnąć spust migawki, żeby jego praca nie tyle wiernie oddała rzeczywistość, co wydobyła w niej to, co najpiękniejsze (lub najwymowniejsze).

Ktoś kiedyś mi powiedział, że artysta potrafi oglądać całość otaczającego świata – w przeciwieństwie do przeciętnego człowieka, który mruga oczami, a więc rozprasza uwagę na inne sprawy. Artysta jest czujny. Wrażliwy na najdrobniejszy ruch w świecie. Pochłonięty przez piękno, staje się nim w akcie tworzenia dzieła. Artysta czuje więcej, widzi to, co pozostaje niedostrzegalne dla zwykłego zjadacza chleba. W świetle prawdy ogląda świata kształty, jeśli tylko jego serce jest całkowicie wolne. Światłoczuły.

Dzień otwarcia wystawy, Warsaw Gallery Weekend 2019

 

Taką zdolność przenikania rzeczy tego świata ma właśnie sztuka Mary McCartney. Artystka ta, urodzona w 1969 roku w Londynie, to córka sira Paula McCartneya (wokalisty i muzyka, członka legendarnej grupy muzycznej The Beatles) i Lindy McCartney (fotografki). To zawodowa fotografka, specjalizująca się w portretach. Wcześniej pracowała jako fotoedytor w wydawnictwie muzycznym Omnibus Press. Do tej pory zorganizowała już ponad dwadzieścia wystaw i wydała pięć albumów ze swoimi zdjęciami. Jej pierwszą wystawą była „Off Pointe: A Photographic Study of The Royal Ballet After Hours”, a jednymi z ostatnich ekspozycji zaś są „Undone”, „Mother Daughter” i „The White Horse”.

W warszawskim Muzeum Woli, w trakcie modernizacji, od 22 września do 5 października można podziwiać wystawę czasową prac tej artystki zatytułowaną „Monochrome/Colour”. Składają się na nią fotografie z archiwum – w którym na co dzień znajduje się około kilkunastu tysięcy prac – o tym samym tytule, nigdy wcześniej niewystawiane, a także cztery nowe prace powstałe do listopadowego wydania magazynu „Vogue Poland”. Ekspozycja zawiera także zdjęcia z cyklu „The White Horse”, które w 2018 roku były pokazywane w Berggruen Gallery w San Francisco (wtedy też światło dzienne ujrzała publikacja prezentująca prace z tego cyklu), a następnie – od 2019 – stanowią część kolekcji współczesnej fotografii Hermès.

Kto nie zna Mary McCartney?! Czy jest ktoś taki? Jeśli tak, to można obecnie nadrobić zaległości w Muzeum Woli w Warszawie na wystawie „Monochrome/Colour”… To niezwykła okazja, by się dowiedzieć, jakie tematy poruszają artystkę najbardziej, co jest najbliższe jej sercu. Ta wystawa stanowi bowiem kwintesencję artyzmu McCartney: wyraża zainteresowanie człowiekiem, lecz także miłość do zwierząt i oczarowanie przyrodą. Ukazuje ludzi znanych z ekranów kin oraz wybiegów, ale i nieznanych. Przypadkowe spojrzenia, przelotne rozmowy, przygodny ruch… wszystko to staje się tylko pretekstem do nawiązania dialogu… artystki ze światem, który obserwuje za obiektywem.

Istotną częścią tej ekspozycji są zdjęcia przedstawiające zwierzęta, szczególnie konie: autorka przedstawia je w różnych sytuacjach – konie pędzące, przyczajone, swobodnie spacerujące po trawie czy też poddawane kąpieli. Ileż urzekających ujęć tych wspaniałych istot w interesujących zestawieniach kolorów!

Tak… barwy są w tej komunikacji przekaźnikami znaczenia, wnoszą patos lub intrygują bądź ożywiają i przykuwają uwagę, stają się dominującymi czynnikami. Wszystko jest kwestią perspektywy. Jedno jest wszelako pewne: liczy się to, by uchwycić sens, by zatrzymać czas, aż wreszcie – by się zachwycić.

Mary McCartney, „Monochrome/Colour”, Muzeum Woli – oddział Muzeum Warszawy, wystawa czasowa czynna od 22 września do 5 października 2019 r.

Informacje praktyczne

Adres:
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, Warszawa

Godziny otwarcia w dniach 21 września – 5 października:
wtorek–niedziela: godz. 12.00–19.00

Bilety:
bilet normalny na wystawę czasową: 7 zł;
bilet ulgowy na wystawę czasową: 5 zł;
bilet rodzinny na wystawę czasową (maks. 2 osoby dorosłe i od 1 do 6 dzieci): 14 zł

Bilety w sprzedaży online: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/

Więcej informacji o wystawach Muzeum Woli i publikacjach Mary McCartney:
http://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/
http://marymccartney.com/product/the-white-horse/
http://marymccartney.com/product/monochrome-colour-1st-edition/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s