Mundurkowy zawrót głowy z Muzeum Miasta Gdyni

W Dniu Edukacji Narodowej zapraszam Was do przeżycia wyjątkowej podróży w czasie… Chcecie poznać „Historię szkolnego mundurka” i przenieść się myślami do przedwojennej szkoły? Pamiętajcie… już 18 października, czyli w piątek, o godz. 12.00 w Galerii Klif w Gdyni nastąpi otwarcie przygotowanej wspólnie przez Muzeum Miasta Gdyni oraz Galerię Klif wystawy czasowej pt. „Historia szkolnego mundurka”.

fot. Muzeum Miasta Gdyni
fot. Muzeum Miasta Gdyni

Przed Wami stanie otworem świat znany dotychczas tylko z babcinych zdjęć i odkryje historie wspaniałych ludzi, miasta i czasu: odsłoni kadry dziejów pionierskiej działalności Teofila Zegarskiego, protoplasty nowoczesnej oświaty na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym, aż po okres rozkwitu szkoły morskiej oraz rozwoju edukacji w kontekście nowych budynków szkolnych i form przekazywania wiedzy. „Historia szkolnego mundurka” to bowiem kompleksowy portret fotograficzny rozwoju dziejów nauczania w Gdyni. Ekspozycja ta to niebywała okazja, by się zapoznać z dotychczas niepublikowanymi fotografiami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

MMG_HM_II_1958
fot. Muzeum Miasta Gdyni

W ramach wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie: dr Marek Wawrzynkowski z Muzeum Miasta Gdyni wprowadzi nas w codzienną rzeczywistość uczniów oraz nauczycieli, a także historię mody szkolnej w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

MMG_HM_II_2008
fot. Muzeum Miasta Gdyni

To już czwarta wystawa organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Galerią Klif w Gdyni-Orłowie. Tradycją wystaw, powstających w wyniku tej udanej kooperacji, jest udostępnianie odbiorcom materiałów ekskluzywnych, specjalnie skanowanych oraz przygotowywanych przez Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni. Poprzednia wystawa pt. „Piasek, woda, moda” w tamtejszej Galerii Klif przedstawiała życie towarzyskie na plażach Gdyni w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej wernisaż był wówczas połączony z promocją książki
Kapelusik z piórkiem – 1. części serii „Kobiety Gdyni” Małgorzaty Sokołowskiej (o działalności kobiet w latach 20.–30. XX wieku).

MMG_HM_II_2136
fot. Muzeum Miasta Gdyni

Wystawę pt. „Historia szkolnego mundurka” będzie można oglądać do początku grudnia 2019 roku. Apeluję o uwagę… wystawa pierwsza klasa!

Wystawa czasowa pt. „Historia szkolnego mundurka”, czynna w dniach 18.10–01.12.2019 r., Galeria Klif w Gdyni

 

Informacje praktyczne 

Adres
Galeria Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia

Godziny otwarcia
poniedziałek–sobota, 9.00–21.00
niedziela, 10.00–20.00

 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/pg/muzeummiastagdyni/about/?ref=page_internal
http://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s