Muzea mają sens, czyli „Praga sensorycznie” w Muzeum Warszawskiej Pragi / I am the Museum Fo#ower

Podążając za żądnej uczty zmysłów duszy podszeptami…
Całkiem spontanicznie wybrałam się na wystawę czasową pt. „Praga sensorycznie”, organizowaną przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Piękna pogoda tamtego dnia sprzyjała spacerom. Słońce rozleniwiało rozkosznie i szeptało słodko o błogim odpoczynku na łonie przyrody. Chmurki na błękitnym niebie rozpływały się w zachwycie nad nim. Drzewa przyciągały wzrok kolorami, obiecując nieustanne wrażenia. Ptaki przelatywały gdzieniegdzie z gałęzi na gałęzie, czasem drocząc się ze sobą. Ludzie przesiadywali na trawie, śmiejąc się, rozmawiając i pojąc… zmysły… Zmysły moje trwały w uniesieniu, wyczulone na każde poruszenie świata. Każde przymknięcie oczu kusiło oderwaniem się od rzeczywistości. Nie poszłam śladem snu. Zaraz to przywołały mnie myśli o miejscu znajomym… Przez park przeszłam, zaraz przy prawym brzegu Wisły, nie oglądając się już za siebie, tropiąc jedynie pamięć… i serce, które prażyło się w szczęściu. „Muzea mają sens” – pomyślałam. Ten szósty zmysł przenikania historii, zgłębiania miejsc i wczuwania się w naturę człowieka. Muzea mają misję przypominania tego, co zapomniane, i uświadamiania tego, co niepojęte. Nawiązują niejako dialog ze swoimi odbiorcami – nie komunikują jednostronnie. Oddziałują. Zewsząd przekazują swoją prawdę. Wysyłają impulsy… A więc i ja poszłam za impulsem. Otworzyłam drzwi od szczęśliwych kamieni-stoli-cy i od Muz… Warszawskiej Pragi usłyszałam wezwanie, by powierzyć się ich opiece… Wspięłam się zatem lekko, przemierzyłam kolejne stopnie wyobraźni. Wiodły mnie one do krainy dziecięcej. Poprzez pełen słodkich ptasich tajemnic ocean mleczny płynęłam, skrzydła skrapiane wzruszeniem otrząsając… by znowu to niczym beztroski szKRAB zanurkować w głębinie… wanilii. Wzniosłam się hen wysoko, muskana przez kamieni-CYnamonu nieskończone fale. Kakaowego deszczu zapaCHłonęłam wciąż. Trwałam w oczarowaniu majestatem katedRAdosnej muzyki. Układałam klocków drewnianych sny. Inspirowałam je, by zaMIAST filarów podpierać schematy oddychały miarowo, swobodnie, rytmicznie i kołysały się, rozwijając coraz to szerzej skrzydlate myśli, i wirowały w SZALEństwie idei, rzeźbiły nowe horyzonty słów… i żyły w tańca zielonego pędzie, po parku roztaczając swe miłości alejki. Tory ich myśli wnet z moimi się zetknęły. Koleje losu niekiedy zabawnie się toczą, prowadząc nas trasą, której nie znamy, a czasem drogami ujarzmionymi pamięcią i obdarzonymi serca tkliwym wspomnieniem. Wspomnieniem lata, kiedy to na prawym Wisły brzegu, w piasku pisku, prażą się… zmysły. W Muz-ID-ealnym stanie uniesienia pozostaję i na wystawy scenę słonecznie zapraszam.

20191014_225154

Prosto z mostu…

Wystawa czasowa pt. „Praga sensorycznie” to jedna z ostatnich wystaw Muzeum Warszawskiej Pragi w Warszawie. Jest zjawiskiem wielowymiarowym: przestrzeń wystawowa jest skonstruowana tak, by umożliwić gościom (dzieciom, młodzieży i dorosłym) poznanie różnych miejsc charakterystycznych dla warszawskiej Pragi w rozmaitych aspektach, tj. historycznym i kulturowym, ale i czysto ludzkim – za pomocą zmysłów. Zaprasza ich do interakcji i gwarantuje obfitość miłych wrażeń. To więcej niż wystawa – to zdumiewająca gra z gośćmi Muzeum. To olbrzymia dawka dobrej zabawy – nie tylko dla dzieci, ale również dla starszych odbiorców… Przestrzeń wprost stworzona dla całych rodzin. Wspaniała możliwość interesującego spędzenia czasu, nauki, ale również odprężenia na co dzień… Multisensoryczna eksploracja Pragi poprzez ekspozycję.

20191014_225426

Wystawa czasowa pt. „Praga sensorycznie”, Muzeum Warszawskiej Pragi (oddział Muzeum Warszawy), czynna w dniach 8 czerwca – 29 grudnia 2019 r.

 

Informacje praktyczne

Adres
Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa

Godziny otwarcia
W poniedziałki muzeum zamknięte dla zwiedzających.
Wtorek, środa, piątek–niedziela, godz. 10.00–18.00,
czwartek, godz. 10.00–20.00.
Ostatni zwiedzający mogą wejść do muzeum na 30 minut przed zamknięciem.

Bilety
Bilet na wystawę stałą i wystawy czasowe
normalny – 12 zł
ulgowy – 8 zł

Bilet indywidualny na wystawę czasową
normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł

Bilet grupowy (powyżej 10 osób)
normalny – 7 zł za osobę
ulgowy  – 5 zł za osobę

Bilet rodzinny (2 dorosłych + maks. 6 dzieci)
24 zł na wystawę stałą i czasową
20 zł na wystawę stałą
10 zł na wystawę czasową

W czwartki wstęp wolny na wystawę stałą

Bilety online: https://muzeumpragi.pl/wizyta/

 

Informacje o wystawie „Praga sensorycznie” i działalności Muzeum Warszawskiej Pragi:
https://muzeumpragi.pl/wystawa/praga-sensorycznie/
https://muzeumpragi.pl/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s