Kobiety, które zasłużyły na Nobla… o wystawie „Pasja i geniusz”

Kobiety, które zasłużyły na Nobla, Kobiety KreAktywne XIX i XX wieku właśnie 10 października 2019 roku – w dniu, gdy dowiedzieliśmy się o przyznaniu tej nagrody Oldze Tokarczuk – zdominowały Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Patronka Muzeum, Irène Joliot-Curie, Clara Immerwahr-Haber, Lise Meitner, Chien-Shiung Wu, Maria Goeppert-Mayer, Ida Tacke-Noddack, Marietta Blau, Harriet Brooks, Stefania Horowitz i Mileva Marič-Einstein to bohaterki zaprezentowanej wtedy po raz pierwszy wystawy czasowej pt. „Pasja i geniusz”.

„Życie nie musi być łatwe, byle tylko nie było puste” (L. Meitner, Looking back, „Bulletin of the Atomic Sciences” 1964, t. XX, z. 9, s. 2)… tymi słowami można podsumować ich filozofię. Ambicja i twórcze podejście do życia. Jednak czy ich żywoty nie były walką z wiatrakami? Czy ich ciężka praca – fizyczna czy intelektualna – została nagrodzona? Czy sukces zawodowy zawsze szedł w parze ze szczęściem rodzinnym? Tego można się dowiedzieć z wystawy „Pasja i geniusz”. To wzruszająca historia kobiet, które swoje życie poświęciły nauce albo ludziom, którzy ją badali.

20191025_013803.jpg

Wystawa nawiązuje do książki Tomasza Pospiesznego – profesora, doktora habilitowanego nauk chemicznych, pracownika Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórca licznych publikacji o Marii Skłodowskiej-Curie – zatytułowanej „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nobla”. Jej wernisaż został poprzedzony przez spotkanie z autorem tej pozycji, poprowadzone przez Sylwię Chutnik, doktor nauk humanistycznych, pisarkę, publicystkę, promotorkę czytelnictwa i działaczkę społeczną.

20191025_014222.jpg

Wystawa planszowa pt. „Pasja i geniusz” została przygotowana przez Tomasza Pospiesznego i Ewelinę Wajs – twórców projektu „Piękniejsza Strona Nauki”. Jest czynna do 31 grudnia 2019 r.

 

Wystawa czasowa pt. „Pasja i geniusz”,
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, dostępna od 10 października do 31 grudnia 2019 r.

 

Informacje praktyczne

Adres
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ul. Freta 16, Warszawa

Godziny otwarcia
poniedziałek: nieczynne
wtorek–niedziela: 10.00–18.00

Bilety
normalny – 11 zł
ulgowy – 6 zł

wtorek – bezpłatnie (dotyczy tylko osób indywidualnych)

Strona internetowa Muzeum: http://www.mmsc.waw.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s