Lady Ryder of Warsaw rządzi! / WarSaw Sue

2 listopada 2019 r. obchodziliśmy 19. rocznicę śmierci Sue Ryder (właściwie: Margaret Susan Ryder)… Kim ona była? Brytyjską działaczką charytatywną (ur. w 1923 r. w angielskim Leeds). W domu rodzinnym nauczyła się, że najważniejsze w życiu jest niesienie pomocy innym ludziom. Gdy miała szesnaście lat, wstąpiła jako ochotniczka do pomocniczej służby wojskowej kobiet w Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy (First Aid Nursing Yeomanry). Służyła w polskiej sekcji w Zarządzie Operacji Specjalnych (Special Operations Executive) do końca II wojny światowej. Pracowała we Włoszech, a następnie w Niemczech. Po wojnie organizowała pomoc humanitarną dla Polski, a także prowadziła działalność charytatywną, tj. ratowała ludzi skazanych na śmierć w więzieniach alianckich. W latach 50. XX wieku założyła Sue Ryder Foundation z siedzibą w Cavendish (w Anglii). Fundacja zajmowała się tworzeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpitali, hospicjów i domów opieki, które powstały na całym świecie, w tym w Polsce (30). Następnie założyła Fundację Sue Ryder w Polsce i Bouverie Foundation (obecnie Lady Ryder of Warsaw Memorial Trust). Nasz kraj zajmował wyjątkowe miejsce w Jej sercu (jest honorową obywatelką między innymi Warszawy i Gdyni)…

… a obecnie Sue Ryder i Jej działalności poświęcone jest właśnie muzeum znajdujące się na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, na pl. Unii Lubelskiej, w Rogatce Mokotowskiej, działające od 2016 roku. Znajdują się w nim osobiste pamiątki Sue Ryder i obiekty świadczące o działalności Jej Fundacji, a także dary od podopiecznych: książki (np. książeczka z tekstami modlitw), biżuteria, różańce, filiżanka, zegarek, ale także tablica rejestracyjna samochodu Sue Ryder, angielski hełm wojskowy typu pestka, wojskowe okulary spadochroniarskie, plakietka FANY – pomocniczej służby kobiecej z czasów II wojny światowej, gęśle… Wyświetlane są filmy pt. Sue Ryder. Dzieło jej życia i przygotowany przez Lady Ryder of Warsaw These are They. Co jeszcze? Warto się o tym przekonać na własne oczy i uszy… i serce!

Na co dzień Muzeum Sue Ryder chętnie współpracuje z wolontariuszami i upowszechnia ideę wolontariatu – tak jak Jego Patronka w ciągu Swego życia. Muzeum małe powierzchnią, lecz ogromne filozofią… Treść życia wspaniałej Sue Ryder wypełnia po brzegi Rogatkę Mokotowską, od kiedy mieści się tam siedziba Muzeum. Miejsce godne uwagi… zachęcam do jego odwiedzenia. Miły przechodniu, w pędzie życia zwolnij… wstąp do Muzeum Sue Ryder i poświęć chwilę Tej, która oddała innym ludziom całe Swe życie… Z pewnością Sue skradnie Twoje serce!


Informacje praktyczne

Adres:
Muzeum Sue Ryder
pl. Unii Lubelskiej 2, Rogatka Mokotowska

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek i środa, godz. 10.00–18.00.
Wstęp wolny.

Więcej informacji:
http://muzeumsueryder.pl/
http://fundacjasueryder.pl/sue-ryder/
https://www.sueryder.org/about-us/our-founder/sue-ryder-history
https://www.sueryder.org.pl/o-nas/lady-ryder

2 uwagi do wpisu “Lady Ryder of Warsaw rządzi! / WarSaw Sue

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s