eXpono, doceo et inspiro, czyli o wystawie „Historia szkolnego mundurka” i megamocy muzeów

Jest piątek. Dzwon wybija godzinę dwunastą… Nie, to nie godzina duchów, bo słońce zagląda w oczy i pyta, czy jeszcze śpię… Z pociągu do muzeów lotem błyskawicy podążam do galeriisztuki nigdy nie mam dość. Nomen omen. Galerii, w której uśmiechają się do mnie zewsząd wystawy, obiecując wrażenia niezliczone, kusząc kolorami, wprawiając w dobry nastrój miłymi melodiami, zniewalając moje powonienie… Wszystko się zgadza, lecz… nie zmierzam do żadnej z tych wystaw sklepowych, lecz do tej jedynej – muzealnej, która zawiera wszystko, czego pragnie dusza. Wprawdzie zewsząd otoczona ona świątyniami komercji, jednak niestłamszona… świeci mocno jak gwiazda na wieczornym niebie. Ożywiana nieustannie westchnieniami roślin, pełnymi nadziei… Jak tlenu potrzeba ludziom sztuki w tkance miasta żyjącego swoim tempem. Miasta, w którym – jak to w mieście – czas to pieniądz. Najwyższy czas zwolnić i zatopić wzrok w morzu impresji artystycznych.

20191118_203139

Czy to pokaz mody? Bynajmniej, to moda na pokaz… eksponatów będących w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni, dotychczas nieprezentowanych. Fotografii na planszach, ukazujących uczniów i nauczycieli szkół (podstawowych, gimnazjów, wyższych; Szkoły Rybołówstwa Morskiego,  Szkoły Handlu Morskiego i Techniki Portowej, Państwowej Szkoły Morskiej [obecnie Uniwersytet Morski]) w Gdyni, pochodzących z lat 20.–70. XX wieku. Autorów najczęściej nieznanych (kilka fotografii autorstwa zakładów fotograficznych, tj. „Foto-Herma” Gdynia i „Foto-Elite” Gdynia, Stanisława Ossowskiego, Bronisława Lemańskiego, Edmunda Zdanowskiego, Kazimierza Komorowskiego i J. [nie podano pełnej formy imienia] Mroza). Okoliczności wykonania zdjęć różnorodne: lekcje w klasach, na boisku i na statku, w auli uczelnianej, pobyt w stołówce szkolnej, przed wejściem do szkoły, spacery po promenadzie nadmorskiej, skwerze Kościuszki… w Gdyni i jej dzielnicach: na Grabówku, Kamiennej Górze, w Chyloni, Małym Kacku, Orłowie i Śródmieściu.

20191115_000645

Czy to lekcja historii mody? Czyżby nowy przedmiot? Jakie sukienki, kołnierzyki, jakie bluzeczki i buciki? Otóż, mundurka szkolnego to historia porywająca. Spacer szlakiem szkół, losów uczniów i zmieniających się trendów w modzie… Ba! To wędrówka po dziejach oświaty, jej przemianach, jej przedstawicielach i twórcach (nawiązanie do dra Teofila Zegarskiego)…

20191115_000336

Widzę właśnie, jak na takiej nietypowej lekcji, w Galerii Klif w gdyńskim Orłowie, gromadzi się młodzież z lokalnych liceów. W centrum handlowym, do którego ludzie przychodzą na zakupy, spotkania i posiłki, jaśnieje wystawa planszowa Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja budzi się do życia w samo południe. Wtedy to kurator opowiada o niej uczniom. Z ich twarzy nie znika uśmiech. Obserwuję, jak wielkim przeżyciem jest dla nich zgłębianie tajemnic gdyńskich szkół sprzed kilkudziesięciu lat i konfrontacja ze współczesnymi. Oto ich Gdynia… miasto z morza i marzeń… wyłania się na planszach, by pochłonąć ich uwagę. Wpływa – poprzez wystawę – na postrzeganie przez młodzież swej historii i tworzy w nich strumień świadomości ich własnej przynależności do tej ziemi… uświęca. Wystawa na ocenę bardzo dobrą.

20191118_213607

Wystawa czasowa pt. „Historia szkolnego mundurka”, czynna w dniach 18.10–01.12.2019 r., Galeria Klif w Gdyni

Informacje praktyczne 

Kurator wystawy: dr Marek Wawrzynkowski

Adres
Galeria Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia

Godziny otwarcia
poniedziałek–sobota, godz. 9.00–21.00
niedziela (handlowa), godz. 10.00–20.00

 

Więcej informacji:

http://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/
https://www.facebook.com/pg/muzeummiastagdyni/about/?ref=page_internal

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s