86. urodziny Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do wspólnego świętowania 86. Urodzin Dworca Morskiego. Łączy je z 100. rocznicą powstania szkoły projektowania Bauhaus, w atmosferze której zorganizowano obchody urodzin Dworca Morskiego. W programie  premiera spektaklu „7 LEKCJI GEOMETRII”, oprowadzanie architektoniczne po budynku oraz spacery z wolontariuszem po wystawie.

unnamed

Jest rok 1933. Naziści decydują o ostatecznym zamknięciu szkoły projektowania w Berlinie, przeniesionej kilka miesięcy wcześniej z Dessau. To oficjalny koniec historii Bauhausu. Już niedługo zapisze się w powszechnej świadomości jako kolebka nowoczesnego wzornictwa, obrastając legendą i mitem. W tym samym czasie kilkaset kilometrów na wschód rozwija się historia młodego polskiego miasta portowego, które właśnie staje się centrum obsługi pasażerskiej i handlu. W podniosłej atmosferze 8 grudnia zostaje oddany do użytku modernistyczny budynek Dworca Morskiego, ulokowany przy Nabrzeżu Francuskim. Przez najbliższe kilkadziesiąt lat będzie to ostatni punkt widziany przez tysiące Polaków emigrujących na pokładach polskich transatlantyków, a jednocześnie pierwszy ukazujący się na horyzoncie powracających do ojczyzny.

Co jeszcze mieści się w katalogu wspólnych skojarzeń Bauhausu i Gdyni? Architektura i formalna innowacyjność. Ale zarówno dzieje Bauhausu, jak i Dworca Morskiego nie ograniczają się tylko do świata materialnego. To opowieści o ludziach, emocjach i zdarzeniach. O próbie nadania historii nowego biegu.

unnamed-1

86. urodziny Dworca Morskiego będziemy celebrować w weekend 7–8 grudnia w Muzeum Emigracji w Gdyni.

W sobotę, 7 grudnia, Muzeum zaprasza na wyjątkowy spektakl performatywno-taneczny „7 LEKCJI GEOMETRII”, inspirowany twórczością jednego z Mistrzów Bauhausu – Oskara Schlemmera. To performans o relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. Jest syntezą wielu sztuk i technologii, przybliżającą ducha eksperymentalnej sceny Bauhausu.

Bilety na spektakl w cenie 15 zł dostępne są w kasie Muzeum oraz na stronie: http://bit.ly/7-lekcji-geometrii.
8 grudnia rozpoczniemy rodzinnymi warsztatami architektonicznymi dla dzieci w wieku 5–9 lat, które poprowadzi Marta Fass z Kolektywu Twórczego MyWy. W programie również pokaz filmu „Duch Bauhausu” w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha oraz oprowadzanie architektoniczne po budynku i spacer z wolontariuszem po wystawie stałej – z okazji 86. Urodzin Dworca Morskiego wstęp na nią będzie bezpłatny.

7 grudnia, godz. 19.00, spektakl „7 LEKCJI GEOMETRII”, Hol Dworca Morskiego, bilety w cenie 15 zł dostępne online http://bit.ly/7-lekcji-geometrii oraz stacjonarnie w kasie Muzeum.

8 grudnia, godz. 10.30–17.00, budynek Dworca Morskiego, zapisy na warsztaty dla dzieci: warsztaty@muzeumemigracji.pl; na oprowadzania po budynku i spacery z wolontariuszem wstęp wolny; na pokazie filmu liczba miejsc ograniczona – prosimy o pobieranie bezpłatnych wejściówek w kasie muzeum

Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, Gdynia

Inf. pras. i mat. graf.: Muzeum Emigracji w Gdyni

Szczegóły wydarzenia: http://www.polska1.pl/pl/zaplanujwizyte/kalendarz/_86_urodziny_dworca_morskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s