„Dwa światy”: sztuka przekraczania granic

Dwa światy czy może jeden świat… ludzi, których łączy pasja do życia i sztuki? Właśnie takie pytanie nasuwa nowa wystawa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pt. „Dwa światy”, ktorej wernisaż odbył się 6 grudnia 2019 r. w Spichlerzach na Ołowiance. Wzbogaciły ją film, kiermasz świąteczny i seminarium.

sala_wystawowa-1

Tradycji musiało się stać zadość: jak zawsze, pod koniec roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zostały zaprezentowane prace plastyczne autorstwa osób niepełnosprawnych, wspieranych przez Fundację „Sprawni Inaczej”, istniejącej już od 1989 r. i współpracującej z NMM od 15 lat. Wszystkie prace podopiecznych Fundacji, niepowtarzalne, są rękodziełami i wyrażają Ich emocje, talent oraz wrażliwość. Częścią wystawy jest film prezentujący niepełnosprawnych artystów, podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”, Ich wielki potencjał oraz ogromną wewnętrzną siłę, która każe walczyć o własną godność, samodzielność oraz rozwój talentów.
– Osoby niepełnosprawne biorą udział w życiu społecznym, pracują zawodowo i tworzą dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że ta wystawa i jej niezwykłe eksponaty zainspirują do codziennego pokonywania barier, ale też uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. – mówi kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM.

Wernisa__Wystawy_Dwa__wiaty (1)

Wystawa została otwarta w Mikołajki w Spichlerzach na Ołowiance, w siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego, przez zastępcę dyrektora NMM ds. merytorycznych, dra Marcina Westphala. Na wernisażu wśród zaproszonych gości byli Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu oraz Apoloniusz Łysejko, zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół NMM.

Wernisa__Wystawy_Dwa__wiaty (3)-1

Wernisażowi wystawy towarzyszyły tradycyjny kiermasz, na którym można było kupić rękodzieła podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”, z którego sprzedaży cały dochód został przeznaczony na wsparcie Jej działalności. Wtedy też odbyło się seminarium pt. „Niepełnosprawni wśród nas”, podczas którego eksperci różnych dziedzin pracujący z osobami niepełnosprawnymi rozmawiali o tym, na czym polega dobra współpraca z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych, na czym polega terapia zajęciowa, czego osoby pełnosprawne uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie „niepełnosprawności”.
Ekspozycję można zwiedzać do 31 marca 2020 r.


Wystawa czasowa pt. „Dwa światy”, czynna do 31 marca 2020 r., Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

 

Informacje praktyczne

Adres
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ołowianka 9–13, Gdańsk

Godziny otwarcia
wtorek–piątek, 10.00–15.00
sobota–niedziela, 10.00–16.00
(obowiązują do 31.12.2019)

02–12.01.2020
wtorek, czwartek–niedziela, 10.00–16.00
środa, 10.00–13.00

13–26.01.2020
poniedziałek–wtorek, czwartek–niedziela 10.00–16.00
środa 10.00–13.00

27.01.2020–30.04.2020
wtorek, czwartek–niedziela 10.00–16.00
środa 10.00–13.00

Bilety
normalny – 10 zł
ulgowy – 6 zł
bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) – 25 zł
opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) – 1 zł

Uwaga: środa – wstęp bezpłatny na wystawę stałą. Tego dnia ceny biletów na Galerię Morską i wystawę czasową wynoszą: normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł
Oprac. inf. pras. Narodowego Muzeum Morskiego, fot. Narodowe Muzeum Morskie
Więcej szczegółów: https://www.nmm.pl/aktualnosci/dwa-swiaty-na-olowiance-sztuka-z-niezwyklym-przeslaniem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s