Stradivarius ponownie w Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum

334-letni Stradivarius zaszczycił mury Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum ponownie. Jeszcze do 3 stycznia 2020 r. w Sali Rycerskiej po zeszłorocznej, cieszącej się popularnością wystawie możemy kolejny raz podziwiać z bliska ten fascynujący, doskonale zachowany, o niezwykłej historii instrument muzyczny. Autentyczne skrzypce z XVII w., które noszą w sobie nieodgadnioną tajemnicę, niezmiennie budzą żywe zainteresowanie publiczności.

20191227_155250

Stradivarius – absolutnie wyjątkowy instrument zdeponowany w specjalnie wykonanej dla niego szklanej gablocie – po raz drugi jest prezentowany publicznie podczas specjalnego świątecznego pokazu, w ramach biletu na Trasę Zamkową. Konstrukcja witryny pozwala na przekroczenie bariery bezpieczeństwa i zbliżenie wzroku na taką odległość, która umożliwi dokładne poznanie wszystkich niuansów konstrukcyjnych tego rzadkiego instrumentu. W zeszłym roku – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Stradivarius, nazwany „Polonią”, był pokazywany w Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum w dniach 7–26 grudnia.

20191227_155907

Prezentacja skrzypiec w Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum nie byłaby możliwa jednak, gdyby nie to, że za sprawą Fundatorów Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet, w maju 2018 r. w ręce wirtuoza Janusza Wawrowskiego, uznawanego za najwybitniejszego polskiego skrzypka swojej generacji, obdarzonego wyłącznością gry na tych wyjątkowych skrzypcach. (30 listopada 2018 r. odbyła się premiera płyty Hidden violin, nagranej przez Wawrowskiego na tym niezwykłym instrumencie). Stało się to dzięki ich otwarciu na świat, intelektualnej inwestycji i wierze w ideę dostępności do dzieł kultury oraz szerzeniu myśli edukacyjnej i filantropijnej. Przed II wojną światową Polska miała Stradivariusy. Jednak, niestety, wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Obecnie, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy swojego Stradivariusa.

20191227_155238

– Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce – powiedział Janusz Wawrowski – to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia!

Wiele szczegółów dotyczących tych skrzypiec jest owianych tajemnicą. W swej budowie wybiegają one mocno poza okres twórczości nazywany Amatiese. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Ten egzemplarz pozostawał przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nim koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładne badania tego 334-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne i doskonale zachowane. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty.

Informacje praktyczne

Adres: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, pl. Zamkowy 4, Warszawa

Ogólne godziny otwarcia: Zamek czynny od 2 stycznia 2020 r. Wtorek, środa, czwartek, sobota – godz. 10.00–18.00, piątek – godz. 10.00–20.00, niedziela – godz. 11.00–18.00.

Na podst. inf. pras.: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/stradivarius-w-zamku-królewskim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s