Nowe łodzie na nowy rok: konferencja-zapowiedź wystawy w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

10 stycznia 2020 r. o godz. 10.00 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na konferencję prasową do swego tczewskiego oddziału – Centrum Konserwacji Wraków Statków. Będzie ona połączona z pokazem nowych eksponatów, które wejdą w skład kolekcji zabytkowych łodzi NMM. Muzealni specjaliści zaprezentują, jak odbywa się konserwacja eksponatów tego typu, a muzealnicy z Działu Digitalizacji przedstawią proces tworzenia dokumentacji 3D.

_ód_ valboeiro z rzeki Douro w Portugalii.jpg

Łodzie są piękne: każda z nich jest inna, każda posiada niezwykłą historię. Zadaniem Muzeum będzie poddać nowe eksponaty zabiegom konserwacyjnym, a także opracować kolekcję i stworzyć dokumentację 3D w celu prezentacji w Internecie. W kwietniu 2020 roku Muzeum planuje otwarcie wystawy poświęconej nowym łodziom.

_ód_ parisal z Tamil Nadu w po_udniowych Indiach

Pod koniec roku 2019 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało w darze dziesięć tradycyjnych łodzi i tratw z różnych krajów świata. Kolekcję podarowała Muzeum emerytowana archeolożka brytyjska, Valerie Fenwick z hrabstwa Suffolk. Jednostki wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter, które zostało zamknięte w 1997 roku, a jego zbiory zlicytowane dwadzieścia lat później. Wiele eksponatów trafiło do Chin, a 1/30 pozostała dzięki pani Fenwick w Europie.

W skład tego niezwykle wartościowego daru wchodzą: sampan z Chin, barwna łódź valboeiro z Portugalii, łódź koszowa z Wietnamu (tą kruchą łodzią „boat people” uciekli do Hong Kongu, pokonując dystans 600 mil), dwie łodzie z grupy tzw. skórzaków: curach z Irlandii i okrągła, malutka parisal z Indii. Łodzie Oceanii reprezentują zaopatrzone w stabilizatory jednostronne: dłubanka z Tuvalu i łódź z Kiribati, której klepki połączono starożytną techniką zszywania sznurem. Tratwy trzcinowe pochodzą z krańców Europy: z greckiej wyspy Korfu i Portugalii. Do tej grupy należy też tratwa z jeziora Baringo w Kenii wykonana z lekkiego jak balsa drewna. Dzięki temu darowi zbiory egzotycznych łodzi NMM jednorazowo powiększyły się o 25%.

Drugi dar stanowił nautyczną część etnograficznych zbiorów emerytowanej muzealniczki z Leeds, pani Barbary Woroncow, która już wcześniej podarowała NMM pamiątki po swoim dziadku, premierze rządu RP na uchodźstwie Janie Kwapińskim i ojcu, lotniku Dywizjonu 304 Aleksandrze Woroncowie. Tym razem pani Woroncow przekazała do naszych zbiorów 16 obiektów, takich jak modele: łodzi wojennych nowozelandzkich Maorysów, łodzi żaglowej z Wysp Gilberta, czółna z Wysp Salomona, czółen z kory Indian kanadyjskich, a także figury dziobowe salomońskich łodzi oraz wiosła, spośród których wyróżnia się taneczne wiosło Indian Haida z Kolumbii Brytyjskiej o piórze z wyciętym rysunkiem kruka.

Eksponaty aktualnie poddawane są konserwacji w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, gdzie od kwietnia 2020 roku będą prezentowane na wystawie im poświęconej.

image001-1

Pokaz eksponatów i konferencja odbędzie się w Centrum Konserwacji Wraków Statków przy ul. Paderewskiego 24 w Tczewie. Zapowiada się interesująca wystawa! 😁

 

Oprac. mat. pras. Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zdjęcia: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Więcej informacji na temat wydarzenia: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159385885302907&id=311659252906
Strona internetowa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w Gdańsku: https://www.nmm.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s