Muzeum Woli się spotkać, poznać Cię i posłuchać Twojej historii…

Muzeum Woli Cię poznać

Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, powraca na kulturalną mapę stolicy. To otwarta przestrzeń wspólnych działań, do których zaprasza wszystkich zaangażowanych w życie dzielnicy. Poprzez dyskusje, wystawy, spotkania i programy badawcze będzie się dzielić wiedzą, odkrywać historię Woli i projektować jej przyszłość.

FB_COVER_HASLO

Muzeum w nowej odsłonie to miejsce, w którym historia Woli łączy się ze współczesnością i jej wyzwaniami. Chce badać aktualnie zachodzące procesy i, odwołując się do przeszłości, stawiać pytania o to, co dalej. Przez swój komentarz i działania – wystawy problemowe, dyskusje, warsztaty – Muzeum pomoże zrozumieć zmiany i uwrażliwi na zjawiska wpływające na przestrzeń publiczną.

Nowe miejsce spotkań dla mieszkańców Woli

W Muzeum znajdzie się miejsce dla tych, którzy chcą się włączyć w budowanie wspólnej i spójnej strategii transformacji dzielnicy. Zespół Muzeum chce razem z zainteresowanymi szukać odpowiedzi na pytania: czym jest współczesna lokalność, jak odnaleźć nową tożsamość miejsca, z czym na Woli mogą się identyfikować jej mieszkańcy.

FB_COVER_HASLO2
Muzeum Woli jest otwarte na współpracę z organizacjami społecznymi działającymi na Woli. Chcemy też, by jej mieszkańcy dzielili się z nami swoją perspektywą. W obliczu dynamicznych zmian zachodzących na Woli to właśnie indywidualne opowieści o dzielnicy mogą stanowić cenne źródło wiedzy na jej temat i stać się punktem wyjścia do przyszłych wystaw oraz działań towarzyszących – mówi Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.

Zmiany po 4-letniej modernizacji

Muzeum Woli zmieniło się także na zewnątrz. Po 4-letniej modernizacji siedziba na ulicy Srebrnej 12 – neorenesansowy pałac wybudowany w 1880 roku dla rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego – zyskała nowy wygląd dzięki środkom Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinasowaniu ze środków EU w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

FB_COVER_HASLO3

Nowa aranżacja wnętrz sprawiła, że Muzeum posiada dwie duże sale ekspozycyjne, nowoczesną salę edukacyjną oraz specjalną salę warsztatową stworzoną z myślą o angażujących działaniach edukacyjnych.

– W Muzeum Warszawy opowiadamy wielowątkową historię stolicy. Otwierając Muzeum Woli, chcemy wsłuchiwać się w różne głosy i opowieści. Tworzymy miejsce spotkań z publicznością, otwarte i angażujące. Taka wizja wpłynęła na kształt przestrzeni po modernizacji – mówi Dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

*****

Muzeum Woli poznać Twoją historię – wystawa czasowa pt. „Wola w Muzeum”

Otwarciu Muzeum Woli towarzyszy pokaz Wola w Muzeum, który podkreśla zarówno różnorodność zbiorów, jak i samej dzielnicy. Nie jest to jednak klasyczna, chronologiczna prezentacja działalności instytucji. Skupia się na wybranych zagadnieniach, które ukształtowały tożsamość dzielnicy.
Kolekcja Muzeum Woli wydaje się osobliwa i zróżnicowana: obok uznanych obiektów rzemiosła artystycznego znanych firm platerniczych znajduje się szereg eksponatów związanych z pamięcią prywatną mieszkańców oraz potomków wolskich fabrykantów. Wiele obiektów stanowi ilustrację codzienności dzielnicy w jej różnych aspektach. Wszystkie łączy jedna wspólna idea – zachowania materialnego dziedzictwa Woli.
Pokaz udowadnia, że równie istotnym nośnikiem pamięci, co butelka po piwie browaru Haberbusch i Schiele czy gong obiadowy rodziny Ulrichów, może być ręcznie wykonywana kronika osiedla nr 3 na ulicy Górczewskiej lub karton wypełniony odznakami przodownika pracy. Zespół Muzeum Woli chce, by obiekty będące już w kolekcji oraz te, które dopiero do niej trafią, opowiadały o przeszłości dzielnicy, jej teraźniejszości i pozwoliły na zadawanie pytań o jej przyszłość. Wystawa będzie czynna do 1 marca 2020 r.

****

Informacje praktyczne
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, Warszawa

Godziny otwarcia:
wtorek, czwartek–niedziela: 10.00–18.00,
środa: 10.00–20.00,
poniedziałek: nieczynne

Wystawa czasowa
bilet normalny: 7 zł
bilet ulgowy: 5 zł

Bilet rodzinny*
*2 osoby dorosłe + maks. 6 dzieci
na jedną wystawę czasową: 14 zł
na dwie wystawy czasowe: 20 zł

Bilet turystyczny*
*ważny 7 dni do wszystkich lokalizacji
bilet normalny: 60 zł
bilet ulgowy: 40 zł

Zniżki do biletów na wystawy stałe i czasowe, zarówno normalnych, jak i ulgowych. Prosimy o okazanie Karty w kasie Muzeum:
Karta Dużej Rodziny 30%
Karta Warszawiaka 30%
Karta Młodego Warszawiaka 30%

Wszystkie bilety nabyć można w kasie Muzeum i online: https://bilety.muzeumwarszawy.pl.

Oprac. inf. pras. Muzeum Warszawy, grafika: Muzeum Warszawy, zdjęcia: EkspoNatka

Więcej informacji o Muzeum Woli: https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl
https://m.facebook.com/muzeum.wola/

2 uwagi do wpisu “Muzeum Woli się spotkać, poznać Cię i posłuchać Twojej historii…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s