Stulecie zaślubin Polski z morzem na wystawie

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pt. „Idziemy nad polskie morze – zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r.”, przygotowanej z okazji 100. rocznicy wydarzenia. Otwarcie wystawy odbędzie się 9 lutego 2020 r. o godz. 12.30 w Kamienicy Mieszczańskiej – oddziale Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Plakat-A3_DRUK-1-scaled

10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller na czele wojsk Frontu Pomorskiego dotarł do Pucka, jedynego wówczas portu II Rzeczypospolitej i dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem poprzez wrzucenie do Bałtyku pierścienia otrzymanego od Polonii Gdańskiej. Na pamiątkę wydarzenia wbito w dno morza słup graniczny. Na słupie umieszczono inskrypcję odnoszącą się do tej uroczystości oraz płaskorzeźbę orła jagiellońskiego. Był to symboliczny akt objęcia przez Polskę Bałtyku. Zaślubiny kończyły proces włączania Pomorza Gdańskiego w granice II RP. Wydarzenie to było zwieńczeniem 123-letniego oczekiwania ludności pomorskiej, w tym Kaszubów, na powrót do macierzy.

Na przygotowanej wystawie zostaną zaprezentowane wydarzenia historyczne, np. tworzenie Armii Polskiej we Francji, konferencja pokojowa w Wersalu, traktat wersalski, tworzenie i przebieg Frontu Pomorskiego, zaślubiny Polski z morzem, a także postacie, m.in.: gen. Józef Haller – dowódca Polskiej Armii we Francji, głównodowodzący Frontu Pomorskiego, Antoni Abraham – kaszubski działacz społeczny, propagator polskości Pomorza, Antoni Miotk – działacz niepodległościowy z Pucka, społecznik, uczestnik zaślubin Polski z morzem w Pucku; dr Józef Żynda – lekarz, kaszubski działacz społeczny, propagator polskości Pomorza, Jakub Myślisz – kaszubski rybak, uczestnik pierwszego rejsu pod polską banderą po polskim morzu, Leon Torliński – rolnik z Wielkiej Wsi, uczestnik pierwszego rejsu pod polską banderą po polskim morzu.

Ekspozycja – za pomocą oryginalnych dokumentów, fotografii i zabytków – przedstawi ważny dla Pucka i całego Pomorza moment historycznych zaślubin Polski z morzem. Zostanie wzbogacona o multimedialne formy przekazu w postaci filmów, aplikacji i słuchowiska. Wystawie będzie towarzyszyć katalog.

Wystawa czasowa będzie dostępna dla zwiedzających od lutego do listopada 2020 r. w Kamienicy Mieszczańskiej – oddziale Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Wystawa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – Wspieranie działań muzealnych.

Informacje praktyczne

Adres:
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, pl. Wolności 28, Puck

Aktualna informacja o biletach:
https://muzeumpuck.pl/dla-zwiedzajacych/ceny-biletow/

Oprac. inf. pras. Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku; mat. graf. i fot.: Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Więcej informacji o wydarzeniu:
https://muzeumpuck.pl/zaproszenie-na-wystawe-idziemy-nad-polskie-morze-zaslubiny-polski-z-morzem-puck-1920-r/https://m.facebook.com/MuzeumZiemiPuckiej/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s