Tam, gdzie wilga zachwyca „śpiewem życia”[i]… Muzeum Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie

Muzeum Stefana Żeromskiego

W Konstancinie-Jeziornie znajduje się Muzeum Stefana Żeromskiego. Jest to jedno z kilku muzeów poświęconych temu pisarzowi i jego rodzinie. Tworzą je willa „Świt” i ogród, które należały kiedyś do państwa Żeromskich. Są wpisane jako dwa osobne obiekty do Krajowego Rejestru Zabytków. W Muzeum można oglądać między innymi meble pisarza, część ikonografii, obrazy olejne i akwarele autorstwa Moniki Żeromskiej oraz przedmioty codziennego użytku, a także grafiki niezwykle utalentowanej żony pisarza, Anny Zawadzkiej-Żeromskiej, która zrezygnowała z kariery artystycznej, podejmując życie rodzinne. To wyjątkowe miejsce, w którym mieszkali Stefan Żeromski i jego rodzina, umożliwia zwiedzającym obcowanie z twórczością pisarza, ale również odczuwanie atmosfery, jaka panowała za ich życia. To tam powstały bowiem takie dzieła, jak Międzymorze, Wiatr od morza, Uciekła mi przepióreczka, Wilga i Przedwiośnie.

Konstancin

Monika Żeromska kiedyś wspominała słowa wypowiedziane przez swojego Ojca: „(…) Żadne Capri, żadne Nervi, żadna Nicea nie pachną tak, jak Konstancin”. To w tym mieście zamieszkali w latach 20. XX w. państwo Żeromscy. Stanowiło ono dla nich przyjazne środowisko ludzi wykształconych, utalentowanych, zamożnych i zajmujących wysokie stanowiska w odradzającej się ojczyźnie, miejsce szczęśliwe, ich własny dom. Stefan Żeromski spędził w willi „Świt” cztery lata, na krótko przed śmiercią (zmarł w 1925 r. w Warszawie).

Ogród

Stefan Żeromski zawsze kochał przyrodę. W Konstancinie miał upragniony własny kawałek ziemi, w tym ogród. Sam projektował jego układ, kupował i sadził kwiaty oraz drzewa, lecz angażował także do tychże prac swoją córkę, Monikę. Ogród zajmuje powierzchnię 3 300 m2.

Fundacja na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim

W 2002 r. z inicjatywy Anny i Moniki Żeromskich powstała Fundacja na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim. Do jej zadań należy m.in. utrzymanie domu i ogrodu Stefana Żeromskiego w Konstancinie i upowszechnianie wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Niestety Fundacja nie otrzymuje żadnej stałej dotacji na utrzymanie Domu Żeromskiego i na działalność publiczną. Brakuje stałych sponsorów. Istnieje niebezpieczeństwo, że w razie braku wsparcia finansowego Zarząd Fundacji  będzie musiał podjąć decyzję o zakończeniu działalności. Fundacja szuka zatem sponsorów na przyszłe lata funkcjonowania domu oraz ogrodu Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie. Wsparcie na ten cel jest pilnie potrzebne. Można wspomóc Fundację, wpłacając pieniądze na konto zamieszczone na stronie internetowej Muzeum: http://domzeromskiego.pl/sponsorzy/.

Informacje praktyczne

Adres:

Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna

Oprac. inf. Muzeum Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie, fot. © 2020 Dom-Muzeum Stefana Żeromskiego

Więcej o Muzeum: http://domzeromskiego.pl/, http://www.konstancinjeziorna.pl/aktualnosci/wydarzenia/2017-czerwiec/muzeum-gminne-stefana-zeromskiego-i-jego-rodziny.

O konstancińskim pejzażu Stefana Żeromskiego (prof. A. Kowalczykowa): http://www.muzeumkonstancina.pl/529.


[i] S. Żeromski, Wilga, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/elegie-i-inne-pisma-literackie-i-spoleczne.html#footnote-idm140393700196080 [dostęp: 26.01.2020]. Utwór ten powstał w roku 1925.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s