Jakie jest Twoje ID, czyli refleksJA nad naszym patriotyzmem – wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne” to instalacja interaktywna, która pozwala zwiedzającym odnaleźć ich sobowtórów. W specjalnych lustrach mogą oni zobaczyć archiwalne fotografie podobnych do nich Powstańców Warszawskich, a następnie – jeśli zostali zidentyfikowani – dowiedzieć się, co to były za osoby. Natomiast w przypadku braku informacji o danych Powstańcach uczestnicy wystawy mają możliwość wziąć udział w poszukiwaniach-badaniach nad Ich identyfikacją, zgłaszając chęć pod adres: jestemjakty@1944.pl.

Celem wystawy, zdaniem Jej twórców, jest – poprzez porównanie wizerunków – odnalezienie odpowiedzi na pytanie o to, kim jesteśmy i jacy chcemy być oraz czy bylibyśmy jak Oni – Powstańcy Warszawscy. W obliczu stale aktualnej spornej kwestii dotyczącej zasadności decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego oraz rozważań na temat patriotyzmu współczesnych pokoleń wydaje się uzasadniona i potrzebna.

Wystawa oryginalna, ciekawa, pomysłowa, niewątpliwie angażująca. Stawia ważne pytania o to, jak my byśmy postąpili, gdybyśmy byli na miejscu Ludzi, którzy stanęli w obronie wolności i w obronie Warszawy. Czytając cytaty z utworu Tadeusza Gajcego i fragmenty wypowiedzi Powstańców Warszawskich, zastanawiamy się, co Nimi wtedy kierowało. Jednak wiemy, że nie było to z pewnością pragnienie sławy ani poczucie obowiązku. To zew serca, imperatyw wewnętrzny, to miłość do Ojczyzny, oddanie.

Wystawa pozwala ujrzeć nas samych w świetle wielkich czynów naszych przodków i rozważyć, czy jesteśmy gotowi do najwyższych poświęceń, jaka jest nasza tożsamość. Jeden z Powstańców Warszawskich (Juliusz Kulesza „Julek”) powiedział kiedyś, że „są sytuacje w życiu, (…) które zdolne są z nas wykrzesać najlepsze cechy ludzkie”… Potrafimy się zmobilizować, stanąć na wysokości zadania, wyjść poza siebie i swoje ograniczenia. Jesteśmy pełni egoizmu, lecz w sytuacjach trudnych potrafimy pokonać swoje słabości. Mamy zdolność przemieniania się ze „zjadaczy chleba w aniołów”, jak określił to niegdyś Juliusz Słowacki. W takich chwilach bardziej kierujemy się sercem – nie myślimy, czy nam się to opłaca. To instynkt, odruch ludzki, to coś, co jest wpisane w naturę człowieka. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zmieni…
Wystawa godna uwagi.

Kurator wystawy: Anna Grzechnik
Koncepcja i realizacja wystawy: Superskrypt.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8.00–18.00
Wtorek: nieczynne
Środa: 8.00–18.00
Czwartek: 8.00–20.00
Piątek: 8.00–18.00
Sobota, niedziela: 10.00–18.00.

Ceny biletów:

normalny: 25 zł,
ulgowy: 20 zł,
grupowy: 15 zł,
z Kartą Dużej Rodziny: 10 zł/osoba.

Bilety on-line: https://bilety.1944.pl

Adres:
Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa

https://www.1944.pl/artykul/wystawa-odbicie.-jestem-jak-ty-zapewne,4935.html;https://www.1944.pl

Oprac. inf. pras. MPW + tekst własny, grafika: MPW, fot. własne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s