„Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków” – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

9 lutego 2020 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków” w Spichlerzach na Ołowiance, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, organizowanej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Będzie można na niej oglądać oryginalny zapis aktu zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej. To wystawa, która łączy klasyczne i nowoczesne elementy współczesnego wystawiennictwa.

6_NMM
Fotografia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – słup pamiątkowy wbity w dno zatoki

To wystawa historyczna, odbywająca się z okazji Roku Zaślubin Polski z Morzem i stulecia tego wydarzenia. 10 lutego 1920 roku nad zamarzniętą zatoką w Pucku – w obecności wojska, dostojników państwowych i wielu Kaszubów – odbył się bowiem akt zaślubin Polski z morzem. Na maszt podniesiono polską banderę, a generał Józef Haller wrzucił w morską toń platynowy pierścień. Tego dnia Bałtyk powrócił do Rzeczpospolitej i zaczęto wznosić fundamenty pod budowę Polski morskiej: tworzyły się zręby administracji morskiej, powoływano do życia szkoły kształcące kadry morskie, wokół Gdyni koncentrowała się energia młodego państwa.

1_NMM
Rzeźbiarska kopia rekonstrukcyjna słupka wbitego w dno morskie w trakcie uroczystości Zaślubin Polski z morzem, Piotr Golla – rzeźba, Włodzimierz Żaczek, Jan Żaczek – konstrukcja 2019

Na wystawie „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków” za pomocą oryginalnych dokumentów, fotografii i filmów z epoki zostaną zaprezentowane jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski i dynamika czasów II Rzeczpospolitej. Wśród najciekawszych eksponatów na wystawie znajdzie się m.in. oryginalny akt zaślubin Polski z morzem, wystawiony w Pucku 10 lutego 1920 r., autorstwa Henryka Uziembły, kurtka mundurowa gen. Józefa Hallera, a także rękopis utworu na orkiestrę, skomponowanego przez Ottona Höninga na cześć generała Hallera
oraz miecz podarowany mu przez weteranów Błękitnej Armii. Nastrój dnia zaślubin przywołają obrazy Juliana Fałata i Henryka Uziembły, a prace Włodzimierza Nałęcza, Mariana Mokwy, Wojciecha Weissa i Sotera Jaxy-Małachowskiego pokażą piękno polskiego wybrzeża – miejsca, które 100 lat temu ogniskowało wielkie nadzieje i najlepsze emocje Polaków.

3_NMM
Stefan Norblin, Plakat „Gdynia – nowy port nad Bałtykiem”, 1925

Ta wystawa jest ucieleśnieniem trendów współczesnego muzealnictwa: stanowi idealny przykład współgrania klasycznych elementów przestrzeni wystawienniczej z nowoczesnym sprzętem. Na przestrzeni wystawienniczej znajdziemy oryginalne i unikatowe dzieła sztuki i zabytki, ale także zdigitalizowane materiały archiwalne, związane z opisywanym wydarzeniem, uzupełniane przez ekrany dotykowe, animacje i interaktywne prezentacje. Część sali wystawowej została zaaranżowana na działania edukacyjne. Od 10 lutego 2020 r. ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających.

Plakat_Puck_Za_lubiny_NMM

Wydarzenia towarzyszące


W poniedziałek, 10 lutego 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do oddziału Spichlerze na Ołowiance na dzień otwarty na nowej wystawie czasowej oraz na oprowadzanie kuratorskie. O godz. 10.00 rozpocznie się gra muzealna dla młodzieży szkolnej.
Więcej szczegółów: https://www.nmm.pl/aktualnosci/puck-10-lutego-1920-oczami-swiadkow-oprowadzanie-kuratorskie-i-gra-muzealna

puck-dzien-otwarty

Informacje praktyczne

Adres:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Ołowianka 9–13, Gdańsk

Godziny otwarcia:
wtorek, czwartek–niedziela, 10.00–
16.00,
środa, 10.00–13.00
(obowiązują do 30.04.2020)

Bilety do Spichlerzy na Ołowiance są sprzedawane do 45 minut przed zamknięciem muzeum.

Bilety
Normalny – 12 zł
Ulgowy – 8 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) – 35 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) – 1 zł

Środa – wstęp bezpłatny na wystawę stałą (z wyłączeniem 3. piętra).
Więcej informacji o biletach i karnetach: https://www.nmm.pl/spichlerze-na-olowiance.

Oprac. mat. pras. NMM, grafika i fotografie: NMM

Więcej informacji:
https://www.nmm.pl/aktualnosci/puck-10-lutego-1920-oczami-swiadkow-wystawa-o-dniu-ktory-rozpoczal-nowa-epoke

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s