Rok 2020 w Muzeum Miasta Gdyni: kontynuacja czy zmiana?

Co czeka Muzeum Miasta Gdyni w 2020 roku? Zasadniczo kontynuacja dotychczasowej strategii, 5 nowych wystaw czasowych o różnorodnej tematyce, nowe projekty i rozbudowany program edukacyjny. Z pewnością planowana zmiana na stanowisku dyrektora MMG nie wpłynie na dotychczas zaplanowane działania. A gdyńska instytucja zaproponuje w tym roku bardzo zróżnicowany repertuar, poczynając od gdyńskiej odsłony współorganizowanej z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystawy „Gdynia – Tel Awiw” i kolejnej wystawy z wielokrotnie nagradzanej serii „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, a kończąc na tematyce ważnej dla regionu, jak wystawa poświęcona Gdyńskiej Scenie Alternatywnej, legendzie zakładów Radmor czy 50. rocznicy Grudnia ’70.

1) Gdyńska odsłona wystawy „Gdynia – Tel Awiw”, 27 marca – 7 czerwca 2020

Gdynię od Tel Awiwu dzieli blisko 3 000 kilometrów, ale niespodziewanie wiele je łączy! Już od 27 marca w Muzeum Miasta Gdyni otwarta zostanie wystawa „Gdynia – Tel Awiw”, poświęcona dwóm miastom zbudowanym na marzeniach. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury. Oba odegrały podobną rolę w historii Izraela i Polski. Zaprezentowane będą zdjęcia i makiety najpiękniejszych budynków, dokumenty pokazujące codzienne życie i święta, przedmioty z epoki i dzieła współczesnych artystów.

Biel eleganckich budynków, błękit morza oraz złoty kolor słońca i piasku – te barwy najlepiej opisują Gdynię i Tel Awiw, dwa miasta powstałe na początku XX wieku. Gdyńska odsłona wystawy zaprezentowanej pierwotnie w Muzeum POLIN zabierze publiczność w podróż, w trakcie której będzie można podziwiać ich historię, atmosferę, architekturę, sztukę oraz zwyczaje mieszkańców.

Podstawowym wątkiem gdyńskiej odsłony ekspozycji i osią jej narracji będzie architektura. Treści ściśle architektoniczne, w esencjonalnej formie ujęte w Warszawie w sekcji
„Ku modernizmowi”, zostaną rozszerzone o nowe przykłady budynków, tak by jeszcze bardziej czytelna stała się ewolucja, jaką przeszły domy prywatne i obiekty użyteczności publicznej obu miast.

Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Miasta Gdyni.
Kuratorzy: zespół

FB_IMG_1580818862602

2) Przekaz. Gdyńska Scena Alternatywna, 16 maja – 30 sierpnia 2020 r.

Od maja w Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowana zostanie niezwykła ekspozycja poświęcona fenomenowi GSA (skrót rozwijany jako Gdyńska lub Gdańska Scena Alternatywna), podczas której zostaną po raz pierwszy upublicznione nieznane archiwa wideo/foto/audio takich zespołów, jak Bielizna, Pancerne Rowery, Marylin Monroe, No Limits, Meva, Apteka, Hektor, Albatros, a także materiały z bogatego archiwum Młodzieżowego Centrum Kultury (festiwale Nowa Scena, koncerty w klubach Łajba, Kolejarz, Remus, Teatr Ekspresji). GSA była ruchem nieuznającym granic stylistycznych, generującym nową jakość w latach 80. ubiegłego wieku.

Wernisaż wydarzenia odbędzie się podczas Europejskiej Nocy Muzeów 16 maja 2020 roku, a w przestrzeni Muzeum zorganizowany zostanie cykl koncertów.

Kuratorzy: Michał Miegoń, Anna Śliwa.

3) „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, 4 lipca – 15 listopada 2020

Muzeum Miasta Gdyni już od kilku lat prezentuje cykl wystaw „Polskie Projekty Polscy Projektanci” („PPPP”). Chcemy promować w ten sposób polski dizajn, inspirować, zachęcać do kreatywności i innowacyjności. Skupiamy uwagę na polskim wzornictwie, chcąc pokazać wiele dobrych rodzimych wzorów. Ostatnio chętnie prezentowany jest dizajn zachodnioeuropejski czy skandynawski, wciąż jednak brakuje monograficznych wystaw poświęconych polskim projektantom. Zadaniem cyklu „PPPP” było odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Kolejna, siódma wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, serii poświęconej gigantom polskiego projektowania, przybliży postać tragicznie zmarłego Janusza Kaniewskiego. Był on polską gwiazdą dizajnu, współtwórcą wyglądu wielu aut, stacji benzynowych, butów czy przedmiotów codziennego użytku. Był również futurystą, osobą bardzo interesującą się przyszłością miasta, komunikacji i rozwiązań ułatwiających wspólne życie mieszkańców milionowych metropolii. Z zamiłowania był również gdynianinem.

Kurator: Anna Śliwa

FB_IMG_1580818840671
Janusz Kaniewski, fot. Mateusz Nasternak

4) Legenda Radmoru, 4 grudnia 2020 – 30 maja 2021

Podczas gdy wielu Polaków pamięta sprzęt hi-fi, produkowany przez Radmor, niewielu przypomina sobie nazwę gdyńskiej firmy, która stworzyła tak zaawansowany technologicznie i cieszący się dziś mianem kultowego produkt. Nieprzypadkowo jednak losy przedsiębiorstwa i jego pracowników ściśle związane są z dziejami polskiego Wybrzeża, a przede wszystkim Gdyni. To właśnie tam w trudnych powojennych latach 1945–1948 odrodziła się niezwykła przedsiębiorczość, której źródeł należy szukać wcześniej w pionierskim okresie budowy portu i miasta.

„Legenda Radmoru” to wystawa czasowa w Muzeum Miasta Gdyni, której celem jest upowszechnienie osiągnięć polskich inżynierów oraz niezwykłej historii jednej z najstarszych gdyńskich firm. Ekspozycja ukaże historię, dorobek i działalność przedsiębiorstwa na tle szerszych powojennych przemian historyczno-gospodarczych (przedsiębiorczości, gospodarki planowej, działalności opozycyjnej, transformacji ustrojowej, adaptacji do nowych realiów wolnego rynku). Na wystawie znajdą się eksponaty, projekty, archiwalne fotografie, dokumenty i elementy stanowisk produkcyjnych, wypożyczone z Radmoru oraz obiekty od osób prywatnych, pozyskane w ramach działań partycypacyjnych, angażujących pracowników, ich rodziny, gdyńską społeczność oraz użytkowników tego ponadczasowego sprzętu. Całość dopełni aranżacja, która – by oddać innowacyjność technologiczną, funkcjonalność i estetykę wzorniczą produktów – przeniesie widzów do wnętrza radmorowskiego sprzętu.

Kurator: Artur Wodzyński

Wernisaż: 4 grudnia 2020 r.

FB_IMG_1580907199856
Odbiornik radiowy OR 5100 (ze zbiorów Radmoru)

 

5) Grudzień ’70. Wystawa historyczna poświęcona 50-leciu wydarzeń na Wybrzeżu, 17 grudnia 2020 – 28 marca 2021

Podwyżka cen żywności w 1970 roku wywołała niezadowolenie w całym kraju. Do najgwałtowniejszych protestów doszło na Wybrzeżu. 15 grudnia ze stoczni w Gdyni ulicami miasta ruszył pochód protestacyjny. W nocy władze aresztowały członków komitetu strajkowego i wprowadziły blokadę stoczni. Jednocześnie, wbrew tej decyzji, w mediach wezwano do wznowienia pracy. 17 grudnia doszło do masakry przybywających rano do pracy stoczniowców. Wśród zabitych był Zbigniew Godlewski, którego ciało demonstranci przenieśli pod Prezydium Rady Narodowej. Tam ponownie otwarto ogień.

Celem wystawy będzie powrót do tamtych wydarzeń przez pryzmat braku i traumy wśród najbliższych osób biorących udział w protestach. Wielka historia zostanie opowiedziana z perspektywy pojedynczych bohaterów i bohaterek oraz relacji ich rodzin.

Kurator: Dział Historyczny

FB_IMG_1580818853668

6) „Co ma pies do morza?” Charytatywna aukcja dla gdyńskiego Ciapkowa

Co ma pies do morza? Wydawałoby się, że poza wyjątkowymi wypadkami, jak pamiętna przygoda polskiego kundla, który na krze dopłynął Wisłą aż do Zatoki Gdańskiej, czworonogi nie gustują w słonej wodzie. Tymczasem archiwa pokazują coś innego. Na „Wieluniu” służył Ciapek. Na „Chorzowie” – Psinka. Na „Darze Pomorza” – Misiek. Na „Tczewie” – Reks, który ciągle wpadał do ładowni. Na „Kołobrzegu” – Kubuś, podobno karykatura psa. Niezależnie od pospolitych imion, wszystkie psy były pojętnymi marynarzami, chodziły na wachty, w portach pilnowały trapu, a na morzu były maskotkami załogi. Obszczekiwały celników, w portach całego świata miewały swoje własne przygody, miały też znaczące zasługi.

Muzeum Miasta Gdyni, aby uczcić pamięć psich marynarzy, rozpoczyna zatem walentynkową aukcję archiwalnych numerów „Morza” na rzecz gdyńskiego schroniska „Ciapkowo”. Zapraszamy wszystkich psich miłośników do licytacji od 10 lutego. Całość dochodu zostanie przekazana na gdyńskie schronisko.

7) Rezydencje w Muzeum Miasta Gdyni

W 2020 roku Muzeum Miasta Gdyni wraz z magazynem internetowym
„Dwutygodnik” rozpoczynają cykl rezydencji artystycznych, podczas których czołowi polscy naukowcy, pisarze, publicyści czy kulturoznawcy odwiedzą Gdynię, poznają archiwa MMG i na tej podstawie napiszą eseje. Szczegóły wkrótce.

Oprac. mat. pras. i grafika: Muzeum Miasta Gdyni, fot.: Muzeum Miasta Gdyni, Mateusz Nasternak; Radmor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s