„Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Warszawy  

Muzeum zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami miasta. Na nowej wystawie Muzeum zaprezentuje jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warszawy.

Z gruzów

Władysław Miecznik założył pracownię brązowniczą w 1936 roku. W czasie wojny nieoficjalnie wykonywał dla Państwa Podziemnego polskie orzełki i odznaki bojowe, fałszował pieczęcie niemieckich instytucji potrzebne do podrabiania dokumentów. Kamienica przy ulicy Świętokrzyskiej, mieszcząca warsztat i mieszkanie, spłonęła w czasie powstania, ale Miecznikowi udało się wydobyć spod gruzów ukryte narzędzia i wyroby. Decyzja o odbudowie zakładu w całkowicie zrujnowanym mieście oddaje charakter tamtych dni i pragnienie warszawian, by wrócić do siebie, żyć i pracować w stolicy.

Upamiętnianie

Czasy PRL-u to z jednej strony zmagania z systemem, który dążył do upaństwowienia rzemiosła, z drugiej – prawie bezkonkurencyjna pozycja na rynku i przypływ zamówień. To wtedy zakład tworzył rzeźby, statuetki, medale, plakiety, odznaki. Wyroby od Mieczników upamiętniały wydarzenia historyczne i wybitne postacie, dokumentowały działalność urzędów i instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

– Pracownia Mieczników po wojnie była jednym ze znaczniejszych w Warszawie zakładów rzemiosła artystycznego, oferujących wyroby z brązu. Jedną ze specjalności firmy były miniatury znanych pomników, które będzie można zobaczyć na wystawie. Wśród nich szczególną uwagę zwraca miniatura Kolumny Zygmunta III Wazy, eksponowana w centralnym miejscu wystawy sklepowej Władysława Miecznika – mówi kuratorka wystawy Aleksandra Sołtan-Lipska.

Transformacja

Historia pracowni Mieczników kończy się w 2010 roku, tak jak historia wielu warsztatów rzemieślniczych, które wyparły nowe technologie, zmiana mody i spadek popularności wyrobów rzemiosła artystycznego.

Wystawa

– W Muzeum Warszawy świadkami historii są rzeczy, często osobiste przedmioty, które trafiły do nas dzięki prywatnym darczyńcom. Na wystawie zaprezentujemy bogate zbiory, pochodzące między innymi z daru spadkobierców – Marty i Jerzego Mieczników. Po likwidacji pracowni przekazali oni Muzeum Warszawy część spuścizny, obejmującą 1331 obiektów – mówi Dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Na widzów czekają trzy sale: w części
„Warsztat” Muzeum przybliży technikę i narzędzia używane w pracy brązowników i grawerów. Sala „Historia” to prezentacja losów pracowni i rodziny Mieczników, zaś „Sklep” eksponuje różnorodność wyrobów od Miecznika.

Wystawę można oglądać od 6 lutego do 10 maja 2020 roku w siedzibie głównej Muzeum Warszawy, przy ul. Rynek Starego Miasta 30, od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00–18.00. Muzeum zaprasza również na warsztaty dla dorosłych i rodzin oraz lekcje dla szkół.

Kuratorka wystawy: Aleksandra Sołtan-Lipska

Rzemie_lnicze historie. Pracownia Mieczników fot. Muzeum Warszawy

Informacje praktyczne

Adres:
Muzeum Warszawy, ul. Rynek Starego Miasta 28–42 (wejście główne znajduje się w kamienicy 42), Warszawa

Godziny otwarcia:
wtorek–niedziela: 10.00–18.00
poniedziałek: Muzeum nieczynne

Bilety:
wszystkie bilety nabyć można w kasie Muzeum i online. W cenę biletu jest wliczony audioprzewodnik, który można pobrać w kasie. Muzeum poleca także zwiedzanie ścieżkami znanych warszawianek i warszawian.

Bilet indywidualny na wystawę stałą i czasową:
normalny – 25 zł
ulgowy – 18 zł

Bilet indywidualny na wystawę stałą*
normalny – 20 zł
ulgowy – 15 zł

*Upoważnia do zwiedzania także Muzeum Warszawskiej Pragi w ciągu 7 dni od daty zakupu.

Bilet indywidualny na wystawę czasową
normalny – 12 zł
ulgowy – 7 zł

Więcej o biletach:
https://muzeumwarszawy.pl/wizyta/

Bilety online:
https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=1096&option_data

Oprac. mat. pras. Muzeum Warszawy, grafika: Muzeum Warszawy

Więcej o wystawie: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/rzemieslnicze-historie-pracownia-miecznikow/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s