BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy

Program „BudujeMy!” m. st. Warszawa i instytucji partnerskich upamiętnia 75. rocznicę odbudowy stolicy. Od lutego 2020 roku mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli wziąć udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, dyskusjach i pokazach filmowych odbywających się w różnych punktach miasta.

BudujeMy_logo

75. rocznica odbudowy Warszawy

3 stycznia 1945 roku Krajowa Rada Narodowa podjęła decyzję o odbudowie Warszawy i ustanowieniu jej stolicą powojennej Polski, a 14 lutego 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy. Motorem tych zmian byli jednak ludzie, którzy od końca wojny napływali do miasta, osiedlali się wśród gruzów; rozpoczęli odbudowę na własną rękę. Wyrosłe na miejscu ruin budynki to nie tylko miejsca do życia, ale też symbol kultury, tożsamości i wyzwolenia Warszawy. Między innymi dlatego tak ważna stała się odbudowa Starego Miasta, które zostało później wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stołeczne instytucje włączają się w obchody

„BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy” to cykl przygotowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, w których udział wezmą Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią oraz instytucje partnerskie: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Od lutego do września 2020 mieszkańcy stolicy i turyści będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które przybliżą im proces odbudowy stolicy i jego wpływ na dzisiejszy wygląd miasta.

W programie znajdziemy między innymi spotkanie w Pawilonie ZODIAK organizowane prze Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków związane z publikacją cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy”. To unikalny dokument kartograficzny ilustrujący zakres i charakter zniszczeń Warszawy po zakończeniu II wojny światowej.

17 marca Dom Spotkań z Historią zaprosi na wystawę fotografii oraz premierę albumu „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945–49”, którym towarzyszyć będzie koncert „Warszawskiego Combo Tanecznego Janka Młynarskiego”. DSH we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy zorganizuje także spotkania i spacery po odbudowanych po wojnie dzielnicach, a 18 września otworzy wystawę „Polska 1945–1989 w obiektywie fotoreporterów agencji Magnum”.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało wystawę „Tu Muranów”. Pokaże ona historię dawnej Dzielnicy Północnej – przed wojną centrum żydowskiego życia, w czasie wojny zrównaną z ziemią przez Niemców, a w miejscu której po wojnie powstało nowe osiedle – Muranów. Wystawa wykroczy poza mury samego Muzeum, a towarzyszyć jej będą liczne wydarzenia i projekty.

W Muzeum Karykatury można zwiedzić wystawę czasową „Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919–1971)”.

„Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” – wystawa na rozpoczęcie obchodów

Wystawa w Muzeum Warszawy – „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” zainaugurowała cykl wydarzeń już 6 lutego. Odwiedzający mogą zobaczyć warsztat pracy, poznać losy rodziny i zajrzeć do dawnego sklepu mistrza grawersko-brązowniczego Władysława Miecznika. Tuż po wojnie Miecznik powrócił do stolicy, gdzie spod gruzów wydobył ukryte narzędzia i wyroby i rozpoczął odbudowę warsztatu. Wystawę będzie można zwiedzać do 10 maja.

W lutym odbywają się także pierwsze wydarzenia w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku, gdzie zwiedzający mogą podążać specjalnie przygotowaną ścieżką po odbudowie Warszawy.

Cykl „BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy” potrwa od lutego do września w całej Warszawie. Pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie http://www.muzeumwarszawy.pl/budujemy.
BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy. Program wydarzeń BudujeMy! Rocznica Odbudowy Warszawy

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Archiwum Państwowe w Warszawie

• Plan inwentaryzacji zniszczeń Warszawy

26 lutego 2020 roku, w godz. 18.00–20.00, Pawilon ZODIAK

Wydarzenie poświęcone opublikowaniu na ogólnodostępnym miejskim portalu mapowym cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy” Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945–1946. Materiał wzbogaci zespół historycznych map Warszawy, zamieszczonych na portalu: http://www.mapa.um.warszawa.pl, w serwisie mapowym „Zabytki”. Plan stanowi unikatowy dokument kartograficzny ilustrujący zakres i charakter zniszczeń Warszawy po zakończeniu II wojny światowej.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków we współpracy z Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Warszawy

• Warszawska Konferencja Konserwatorska

22–24 września 2020 roku, Zamek Królewski

Międzynarodowa Konferencja oraz gala na Zamku Królewskim wraz z nadaniem honorowego obywatelstwa m.st. Warszawy prof. K. Pawłowskiemu.

• 40-lecie Starego Miasta na liście UNESCO – wystawy i zwiedzanie dla mieszkańców

26–27 września 2020 roku, Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku

Otwarte dni wystawy stałej o odbudowie Warszawy, wydarzenia towarzyszące, Stare Miasto Jesienna edycja Warszawskich Konserwacji – obszar Starego i Nowego Miasta, Program towarzyszący: zwiedzanie historycznych pracowni artystycznych na Starym i Nowym Mieście.

Muzeum Warszawy wraz z oddziałem: Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku

• Ścieżka o odbudowie

od 14 lutego 2020 roku, siedziba główna i oddział

Ścieżka będzie prowadzić przez gabinety Muzeum Warszawy oraz Centrum Interpretacji Zabytku, prezentując wybrane obiekty związane z odbudową Stolicy.

• Wystawa czasowa „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”

od 6 lutego 2020 roku, przestrzeń wystaw czasowych Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami miasta. Wystawa prezentuje jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne stolicy.

Rzemie_lnicze historie. Pracownia Mieczników fot. Muzeum Warszawy

• Wydarzenia edukacyjne

kwiecień–wrzesień 2020 roku

Wykłady, spacery, debaty, warsztaty i oprowadzania będą realizowane wokół odbudowy Starego Miasta w Warszawie i innych odbudowanych miast w Europie i na świecie. Przybliżone zostaną zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką. Nastąpią odwołania do idei powstania i funkcjonowania UNESCO, z uwzględnieniem celów na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030 roku. Bardzo ważne w programie będzie miejsce odbudowanej starówki na liście światowego dziedzictwa na tle innych znajdujących się na niej wpisów.

Dom Spotkań z Historią

• Premiera albumu, wernisaż wystawy „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945–49”

17 marca 2020 roku

Wystawa około 100 warszawskich fotografii z 2. połowy lat 40. XX w., wybranych z bogatych archiwów Polskiej Agencji Prasowej przez Katarzynę Madoń-Mitzner i Annę Brzezińską. Wystawie towarzyszyć będzie koncert „Warszawskiego Combo Tanecznego Janka Młynarskiego”.

• Spacery varsavianistyczne we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy

maj–wrzesień 2020 roku

Dziesięć spacerów po Warszawie szlakiem Jana Zachwatowicza – organizatora i twórcy odbudowy stolicy. Zobaczymy, jak zmieniły się odbudowane po wojnie warszawskie dzielnice, ulice i place (np. Muranów, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Bankowy).

• Spotkania we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy

marzec oraz wrzesień 2020 roku

Spotkania poświęcone powojennej odbudowie Warszawy i jej organizatorowi oraz twórcy – prof. Janowi Zachwatowiczowi.

• Wystawa czasowa „Polska 1945–1989 w obiektywie fotoreporterów agencji Magnum”

18 września 2020

Wystawa zdjęć ze słynnej Agencji Magnum Photos, skupiającej najlepszych fotografów na świecie. W Domu Spotkań z Historią zaprezentujemy m.in. prace Davida Seymoura, Roberta Capy, Bruno Barbeya czy Marilyn Silverstone.

Muzeum POLIN

• Wystawa czasowa „Tu Muranów”

17 kwietnia – 30 listopada 2020 roku

Wystawa pokaże dzieje Muranowa przez pryzmat wybranych miejsc, ich mieszkańców i bywalców. Zajrzymy w przeszłość, by poznać XVIII-wiecznego Wenecjanina, tęskniącego za ojczystą wyspą Murano, przespacerujemy się dawną Dzielnicą Północną, przed wojną będącą centrum żydowskiego życia i domem największej w Europie diaspory. Przejdziemy przedwojennymi, tętniącymi życiem Nalewkami i pokażemy, co po nich pozostało. Dowiemy się jak planiści dźwigający stolicę z wojennych gruzów zakładali nowe, modernistyczne osiedle, a także w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa. Zastanowimy się, jak żyje się na Muranowie współcześnie.

Do współpracy zaproszeni zostali m.in. artyści Artur Żmijewski i Zofia Waślicką-Żmijewska. Autorami wystawy są: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia i projekty skierowane do mieszkańców Warszawy, m.in.:

– Wykłady, debaty i spotkania o książkach z gośćmi – historykami, varsavianistami, pisarzami, architektami i badaczami miasta oraz mieszkańcami stolicy. Będziemy zastanawiać się nad tym, czy za wszelką cenę należy zachować każdy ślad przeszłości: przedmiot, budynek, drzewo. Co o tym myśleli powojenni planiści, a jakie opinie przeważają dzisiaj.

– Spacery miejskie będą okazją do poznania szczególnych miejsc Muranowa i losów jego mieszkańców przez pryzmat historycznych wydarzeń i postaci, sztuki, przyrody i kulinariów. Spacery poprowadzą profesjonalni przewodnicy, także uczniowie muranowskich szkół, znane osobistości i mieszkańcy Muranowa (kwiecień–październik 2020)

– Projekty edukacyjne, m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i uczniów dotyczyć będą historii, przyrody i archeologii Muranowa. Dla dzieci powstanie ścieżka zwiedzania wystawy. Odbędą się oprowadzania w różnych językach oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

– Całodniowe wydarzenia, takie jak Dzień Sąsiada (24 maja) i Dzień Dziecka (31 maja), a także Łąki Leśmiana, czyli program wydarzeń letnich Muzeum Polin.

Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy

• Cykl: Trampolina do kina na Starówce

maj–czerwiec 2020 roku

Cykl trzech międzypokoleniowych warsztatów. Ich uczestnicy to dziadkowie z wnukami. Finałem warsztatów będzie projekcja zrealizowanego filmu zaplanowana na 4 czerwca. Temat: ODBUDOWA WARSZAWSKIEJ STARÓWKI – dawna Warszawa we wspomnieniach rodzinnych.

• Gra miejska: Skarb

lipiec 2020 roku

Wyjątkowa gra miejska śladami filmu „SKARB” Leona Buczkowskiego. Przygoda rozpocznie się w Muzeum Warszawy na miejskiej starówce, a trasa poprowadzi Traktem Królewskim w kierunku siedziby Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przy al. Ujazdowskich.

• Rozmowy filmowe o Warszawie

czerwiec–wrzesień 2020 roku

Cykl ośmiu wieczorów filmowych zorganizowanych przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, poświęconych Warszawie jako metropolii. Filmy fabularne przedstawiające życie w stolicy w różnych dekadach – na serio lub w żartobliwym stylu – mają być punktem wyjścia do rozmowy o metamorfozach, jakie Warszawa przeszła w minionych dziesięcioleciach.

• Rozmowy filmowe. Warszawa w polskim serialu

marzec–maj 2020 roku

Spotkania filmowe wokół polskich seriali przedstawiających Warszawę w odbudowie. Punktem wyjścia cyklu „DKF X WARSZAWA W SERIALU” jest zapoczątkowany w latach 80. kultowy serial Jana Łomnickiego, według scenariusza Andrzeja Mularczyka „Dom”.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

• Wystawa czasowa „Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919–1971)”

22 listopada 2019 – 22 marca 2020 roku

Indywidualna wystawa prac Ignacego Witza, rysownika, karykaturzysty, ilustratora, malarza i krytyka sztuki. Przegląd pełnego spektrum twórczości rysunkowej artysty od lat powojennych do końca lat sześćdziesiątych XX w. Ukazane zostały również prace poruszające tematykę odbudowy Warszawy. Pierwsza ekspozycja z serii „Sylwetki” przedstawiającej dorobek karykaturzystów, których działalność artystyczna wykraczała poza tę jedną dziedzinę sztuki.

Cykl „BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy” potrwa od lutego do września w całej Warszawie. Pełny program wydarzeń dostępny jest także na stronie http://www.muzeumwarszawy.pl/budujemy

Oprac. inf. pras. Muzeum Warszawy; grafika: Muzeum Warszawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s