Wystawa „Tango. Opera, teatr i kabaret” w Muzeum Teatralnym w Warszawie

Wystawa „Tango. Opera, teatr i kabaret”, zorganizowana przez Muzeum Teatralne we współpracy z Fundacją Kulturo, ukazuje barwną historię tanga w Polsce na tle życia kulturalnego międzywojennej Warszawy. Szczególny nacisk położony jest na jego obecność na deskach teatralnych, gdzie święciło największe triumfy. W końcu to w warszawskich kabaretach gwiazdy teatru i kina wykonywały słynne tangowe szlagiery.

Cudowne_Medium_MCwiklinska_Romuald_Gierasinski_TKomedia_24_II_1924_-_kwadratTango – jako pełna namiętności, egzotyczna sensacja – dotarło do Warszawy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, a początki jego europejskiej popularności związane są z Janem i Marią Reszkami, w których paryskim salonie wykonane zostało po raz pierwszy na naszym kontynencie. Żona wybitnego polskiego śpiewaka założyła też pierwszą szkołę tego tańca.
W Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym jego dźwięki płynęły ze srebrnego ekranu, tańczono je na dansingach, goszczono w teatrach i kabaretach.

FB_IMG_1582758125101

Tą wystawą Muzeum Teatralne pragnie przypomnieć te niezwykłe czasy i wybitnych artystów – tancerzy, śpiewaków, autorów tekstów i kompozytorów związanych z tangiem, dzięki prezentowanym na ekspozycji pamiątkom, obrazom, fotografiom i wydawnictwom muzycznym pochodzącym ze zbiorów Muzeum i kolekcji prywatnych, uzupełnionym przez fragmenty filmów polskich związanych z tematyką tanga.

Wystawa „Tango. Opera, teatr i kabaret” została objęta patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce. Dostępna jest dla widzów Teatru Wielkiego w czasie spektakli (wstęp wolny) oraz dla zwiedzających w soboty od 11.00 do 17.00 (bilet: 1 zł).

Adres:
Muzeum Teatralne, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Plac Teatralny 1, Warszawa

Oprac. mat. pras. Muzeum Teatralnego w Warszawie; zdjęcia: Muzeum Teatralne w Warszawie

https://teatrwielki.pl/mobile/wystawy/tango-opera-teatr-kabaret/

https://facebook.com/events/s/tango-opera-teatr-kabaret/115193529826954/?ti=cl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s