„GDYNIA–TEL AWIW” W MUZEUM MIASTA GDYNI

Gdynia - Tel Awiw 4 fot. Mateusz Kozielecki.jpeg-1

Już 1 maja 2020 r. o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni zostanie otwarta wystawa „Gdynia–Tel Awiw”. Wydarzenie to, w formie transmisji online, będzie połączone z oprowadzaniem z udziałem dra hab. Jacka Friedricha.
Wystawa ta to gdyńska odsłona ekspozycji, którą w 2019 roku zorganizowano w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa „Gdynia–Tel Awiw”

„Gdynia–Tel Awiw” to wystawa powstała dzięki współpracy między Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (oraz przy wsparciu Miasta Gdyni). Jej pomysłodawcą i kuratorem jest historyk sztuki dr Artur Tanikowski. W latach 2019–2020 ekspozycja była prezentowana w Muzeum POLIN. Obecnie będzie można oglądać jej gdyńskie oblicze w Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego Muzeum, została przygotowana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka Marcina Szerlego oraz architektki i badaczki Anny Orchowskiej-Smolińskiej.

Gdynia - Tel Awiw 3 fot. Mateusz Kozielecki.jpeg

@Gdynia

Odsłona gdyńska wystawy „Gdynia–Tel Awiw” to współczesne spojrzenie na dzieje obu tak odległych, a równocześnie tak podobnych miast, przez pryzmat ich wyjątkowego dziedzictwa architektonicznego. To architektura jest bowiem podstawowym wątkiem i osią narracji wystawy, bezsprzecznie głównym, bezpośrednio nasuwającym się wspólnym mianownikiem, środkiem wyrazu Gdyni i Tel Awiwu. Twórcy wystawy w Gdyni szczególną uwagę poświęcą podobieństwom i różnicom między oboma miastami w zakresach układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły. Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajmie także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich.

Dlaczego Gdynia i Tel Awiw?

Gdynia i Tel Awiw powstały niemal od podstaw, rosnąc w cieniu potężniejszych i starszych ośrodków – odpowiednio Gdańska i Jaffy. Dla obu impulsem do rozwoju były trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i wielkie oczekiwania, jakie im stawiano. Oba miasta stały się swoistymi ośrodkami migrantów, a przez swoje porty („bramy na świat”) – świadkami transferu ludzi, towarów i idei. Gdynia i Tel Awiw to modernistyczne „miasta przyszłości”, w warstwie symbolicznej i w propagandowej retoryce określane jako „białe”.

Gdynia - Tel Awiw 5 fot. Mateusz Kozielecki.jpeg

#MuzeumMiastaGdyni

– wirtualne otwarcie wystawy

Wystawa ta zostanie otwarta przez dra hab. Jacka Friedricha, który oprowadzi po ekspozycji. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie. Będzie można je oglądać na następujących stronach internetowych: http://www.muzeumgdynia.pl/ https://www.facebook.com/muzeummiastagdyni/ https://www.facebook.com/gdyniakulturalna/ https://m.youtube.com/channel/UCAgkircf_3FhTA7GbDnanrw

 

Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją dra Artura Tanikowskiego, wydany wspólnie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Miasta Gdyni.
Oprac. red. inf. pras. MMG, fot. Mateusz Kozielecki/MMG

Więcej informacji:
http://www.muzeumgdynia.pl
http://www.facebook.com/muzeummiastagdyni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s